Felnőttkori Alvászavar

alvászavar idős korban

Nem csak a gyógyszer segíthet az alvászavaron idős korban

Az alvászavar idős korban nem ritka jelenség, a 65 év feletti lakosság több, mint fele rosszul alszik. Az időskori alvás azonban nem egyenlő a rossz alvással.

Az idősebbek valamivel kevesebbet alszanak, de alvászavar esetén ez többszöri megébredéssel, nehéz elalvással párosul. A kielégítő pihenést akadályozza az idős korból fakadó fizikai állapot is. Az öregedéssel járó betegségek, az ezekre kapott gyógyszerek sokszor befolyásolják az éjszakai nyugalmat is.

Az alvászavar okozói lehetnek lelki vagy fizikai tényezők is. Ugyanakkor a nyugdíjas életmód is szerepet játszhat az alvás megszokott rendjének felborulásában. A csökkenő aktivitás, a kevesebb társas interakció, az elmagányosodás is járhat ilyen, negatív következményekkel.

A szakmai segítség indokolttá válhat, ha az alvászavar nem szűnik meg hónapok múltán sem. A szakember feltárhat inszomniát, nyugtalan láb szindrómát, éjszakai légzés kimaradást, túl korai ébredést vagy paraszomniát is. Ezekre az állapotokra létezik megoldás és nem feltétlenül gyógyszeres kezelés formájában.

alvászavar kezelése felnőtteknél

Miért fontos az alvászavar kezelése felnőtteknél?

Az alvászavar kezelése felnőtteknél is szükségszerű, nem szabad legyinteni a tünetekre. A gyógyulás kiegyensúlyozottabb nappalokat, könnyebb éjszakákat hoz.

A stresszből, szorongásból fakadó felületes alvás gyakori jelenség, sokakat érint. A pszichofiziológiai alvászavar a napi problémák, lelki terhek, szellemi megterhelés okán alakul ki. A rossz alvás lehet valamilyen betegség kísérő jelensége is. A pánikbetegek, depresszióban szenvedők szintén nélkülözik a nyugodt éjszakai pihenést.

Az első lépés tehát a pontos okok felderítése. Az elhúzódó állapot, a krónikus alvászavar komoly egészségügyi következményekkel jár. Ha a szervezet nem képes regenerálódni, romlanak a kognitív képességek, felborul az anyagcsere egyensúlya. Drámai módon romlik az életminőség, az immunrendszer gyengülni kezd.

Az alvászavarban szenvedő ingerlékeny, gyenge lesz, az állapotát megsínyli az emberi kapcsolatai, a munkája is. Megnő az olyan betegségek kialakulásának kockázata, mint a cukorbetegség, a rák vagy a szívinfarktus.

felnőttkori alvászavar kezelése

Terápiával eredményes a felnőttkori alvászavar kezelése

A felnőttkori alvászavar kezelése jelentős mértékben meg tudja növelni az életminőség szintjét.

A nyugodt alvás egyre nagyobb kihívást jelent. A külső tényezők mellett a nyugtalanság, a magas stresszszint is meghiúsíthatja a pihenést. Ma minden negyedik felnőtt krónikus alvászavarral küzd.

Az insomnia, vagyis alvászavar azzal jár együtt, hogy nehezebbé válik az elalvás, éjszaka többszöri felébredéssel, illetve kora reggeli ébredéssel szembesülnek az érintettek. Ez hosszú távon kimerítő, egészségtelen, a magánélet és a munka rovására megy.

A felnőttkori alvászavar kezelése lehet gyógyszeres vagy terápiás. Ha a tünetek mögött pszichofiziológiai okok állnak, elsősorban a szorongás oldására koncentrál a szakember. Szükség van életmódbeli, táplálkozásbeli változtatásokra is.

Az egy hónapnál hosszabb ideig fennálló, tehát nem átmeneti alvászavarok esetén már érdemes szakemberhez fordulni. Ő relaxációs technikákkal, például autogén tréninggel, a nyugodt alvást támogató tanácsokkal tud majd segíteni, így az érintettek megtanulják felismerni a feszültség jeleit és ezekre reagálva ellazulni.

Tel:+36 70 416 4138