Nem ért szót a párjával?
A gyerekek könnyen próbára tudják tenni a szüleik végtelennek hitt türelmét. Kisebb korban szinte mindennapos a hiszti, a kamaszok pedig az állandó érzelmi viharaikkal kötik le a szülők figyelmét. A felnőttek szintén képesek arra, hogy ideiglenesen az őrületbe kergessék a családtagjaikat, akár a saját párunk is kerülhet ilyen szerepbe.
Nem boldogul a párjával? Tud változtatni ezen, csak meg kell értenie az okokat!
A párja ne legyen az idegesítő másik!
A párkapcsolat meghatározó állapota a szeretet és a kölcsönös tisztelet. Problémát jelent, ha ezeknek az érzéseknek a helyét átveszi a tehetetlenség vagy a kimerültség érzése. Az állandó konfliktus miatt mindkét fél kimerítő helyzetben találhatja magát.
Hogyan segíthet a szakember egy terápia keretében? A foglalkozásokon nem az a cél, hogy a problémás felet megváltoztassák vagy jobbá tegyék. A beszélgetések rávilágítanak a felek közti dinamikára és segítenek megérteni, hogy mit miért tesz és mond a másik. A további célok között szerepel még a kommunikációs gátak feloldása is, de szintén szóba kerülhet a határhúzás is.
Egy pár két tagja a kapcsolat elején még nem látja a teljes képet a másikról, de ahogy telnek az évek, egyre több részlet kerül napvilágra. A kapcsolat jövőjét és minőségét sodorja veszélybe, ha az egyik fél folyamatosan azt érzi, hogy a másikkal nem bír és a pozitív érzések háttérbe szorulnak.
A megoldatlan és egyre több feszültséggel teli szituáció próbára teszi a pár egységét. Ha rendszeresen negatív érzéseket kelt Önben a párja, az még nem feltétlenül jelenti a kapcsolat végét. A kiborulás érzését kiválthatja több ok is, ami gyökerezhet akár a múltjában is.
Kérjen segítséget, mielőtt késő lenne!
A terápia ne legyen a végső megoldás, mert ha időben szakemberhez fordul, rengeteg gondot és rossz érzést megspórolhat magának és a párjának! Keressen fel tapasztalt szakembert és kezdjen el dolgozni a kapcsolatán! Várom házastársak, élettársak, párok megkeresését, akik szeretnének ismét szeretettel fordulni a másik felé!
A kamaszkor kihívásaira léteznek eszközök!
A szülőség folyamatosan tartogat kihívásokat, ezért fontos tisztában lenni azzal is, hogy lehet megküzdeni a problémákkal. Az úgynevezett dackorszak, nem az egyedüli kihívás, amivel a szülőknek meg kell küzdeniük. Ahogyan a gyerek cseperedik és eléri a tizenéves kort, a tinédzser évek teszik próbára a gyerek-szülő kapcsolatot.
A kamaszkor kezelése
Nem bírok vele, mihez kezdjek, ezt már nem lehet így tovább csinálni! Ez a mondat minden, kétségbeesett szülő fején átsuhant már. A 14-17 éves kor közötti időszak valóban embert próbáló lehet, mert a tizenévesek ilyenkor, valóságos érzelmi hullámvasúton ülnek.
A korábban közvetlen, mosolygós tiniből alig lehet kihúzni egy összetett mondatot, nem szívesen oszt meg semmit magáról. Az addigi jó viszony, mintha nem is létezett volna, a gyerek személyisége látszólag, teljesen kicserélődik.
Erre a viselkedésre is megvan a logikus magyarázat, ami a tizenéves fejlődésében keresendő. Az agy érzelmi központja, az amygdala ilyenkor túlműködik, ezért a fiatal sem tudja igazán megfogalmazni, hogy mit is érez. Nemcsak a távolságtartás, hanem a lázadás is a tinikor jellemzője. A fiatalok feleselnek, tiszteletlenek, próbálgatják a határaikat, vágynak a függetlenedésre.
A felvillanó düh és a látványos közöny között, bármilyen megnyilvánulással találkozhat a szülő. A kamaszok hajlamosak az online világba menekülni, titkolózni, ami szintén aggasztó lehet a szülők számára. Soha nem jelent megoldást a tiltás, az állandó harc vagy a kérlelhetetlen szigor. Ezek a módszerek, kontraproduktív módon csak oda vezetnek, hogy a tini bezárkózik, a szülő gyerek közötti kapcsolat pedig csak jobban elmérgesedik.
Ha már egyedül nem megy, segít a coach!
Soha nem szégyen professzionális segítséget kérni egy elviselhetetlenné váló helyzet megoldására. Szakemberként szerzett tapasztalataim alapján tudom, hogy mennyire frusztráló lehet egy szülő számára, ha nem találja a kapcsolatot a gyermekével.
Forduljon hozzám bizalommal és beszéljünk meg egy időpontot személyes konzultációra!
A gyerek hiszti okairól
A kisgyerekek viselkedéséhez gyakran társítják a hisztit. A 2-3 éves kor, az óvodai évek eleje, az az időszak, ami a szülők számára embert próbáló lehet. A gyakori sivalkodásnak megvan a maga oka, nem azért történik, mert a gyerekek nem tudnak viselkedni. Pontosabban, még tanulják, hogyan viselkedjenek úgy, ahogyan elvárják tőlük.
Nem bírok vele!
Ez a mondat biztosan kiszalad minden szülő száján, legalább egyszer. Ne mondjon le a gyermekéről és ne is ostorozza magát a gyenge szülői képességei miatt! A rosszalkodás nagyon is természetes megnyilvánulásnak számít 3 éves kor körül, de nincs másról szól, csupán egy természetes fejlődési szakaszról.
A hisztis viselkedés egyik oka a gyerekek idegrendszerének éretlensége. Egészen pontosan a prefrontális kéreg felelős ezért a szélsőséges megnyilvánulásért. Ez az a területe az agynak, ami felelős az önkontrollért és az érzelmek megfékezéséért. Kicsi korban még az érzelmek könnyen eluralkodnak a gyerekeken és ez veszi át az irányítást a viselkedésük felett.
A túl sok mozgás, a túlmozgásos viselkedés is a pár éves korra jellemző tünet, a cirkuszolás mellett. Az érzelmek kavalkádja, a belső feszültség azonnal kiütközik a gyereken. Ha túl sok az inger, vagy a gyerek már fáradt, arra úgy reagál, hogy nyűgös lesz vagy éppen nem bír nyugton maradni. Amit a külső szemlélő rosszaságnak definiál, az a gyerek természetes reakciója a benne keletkezett feszültség levezetésére.
Nem erőszakos, csak fejlődik
Az óvodás gyerekek között vannak olyanok, akiket verekedősnek titulálnak a felnőttek. Az ütés, rúgás egy feszült helyzetben az egyetlen eszközük, ezért használják. Mivel a világos kommunikációhoz még kicsik, az ösztöneik jutnak térhez ilyenkor is.
Az óvodás kor jellemző élménye tehát, hogy a gyerek próbálgatja a határait, lassan meg kell tanulnia, hogy nem kaphat meg mindent azonnal. A körülötte zajló eseményekre a gyerek dühvel reagál és gyakori, hogy ebből a szülők kapnak a legtöbbet, mert otthon, a biztonságos közegben engedi ki a gőzt.
A kisgyermek viselkedése az egész család számára nagy kihívás, mert a szülők nem tudják, hogyan oldják meg a problémát. Jellemző, hogy nem tesznek semmit, attól való félelmükben, hogy a helyzet csak rosszabbodni fog, a gyermek elfordul a szülőktől.
Jó hír, hogy odafigyeléssel, megértéssel, türelemmel, egy tapintatos coach értő segítségével, túl lehet jutni ezen a korszakon is.
